Pielęgnacja obuwia

Kilka praktycznych porad jak chronic obuwie przed zniszczeniem.

 

Konserwacja
Buty są szczególnie narażone na działanie czynników zewnętrznych-chemicznych, takich jak wilgoć, brud czy sól w zimie, oraz mechanicznych - jak wielokrotne zginanie i setki tysięcy potarć. Właściwa pielęgnacja przedłuża żywotność, zapewnia dobry wygląd obuwia oraz podnosi komfort jego użytkowania.

 

Podstawą utrzymania obuwia w dobrym stanie jest odpowiednie jego wysuszenie w przypadku przemoczenia. Szczególnie szkodliwe dla obuwia skórzanego jest działanie soli w zimie używanej do rozpuszczania śniegu i lodu. Jeśli jednak obuwie zostanie przemoczone, należy je oczyścić jak najszybciej po przemoczeniu za pomocą szczotki do błota, wilgotnej ściereczki lub gąbki. Następnie obuwie należy wysuszyć całkowicie w temperaturze pokojowej, z dala od źródeł ciepła takich jak kaloryfery lub piecyki ponieważ szybkie wysuszanie może powodować pękanie skóry. Przed suszeniem należy wyciągnąć sznurowadła i wypchać buty papierem nadając im pierwotny kształt. Nie należy prać butów – pozbawia to skórę elastyczności, powoduje jej pękanie oraz osłabia sklepjone miejsca i ściegi szycia.

 

Skóra licowa
Oczyścić wilgotną szmatką lub szczotką. Po wysuszeniu stosować pasty do butów o kolorze identycznym z kolorem wierzchu. Po dokładnym rozprowadzeniu pasty należy odczekać około 10 minut, aby pasta wchłonęła się w skórę obuwia. Następnie but należy wypolerować szmatką lub miękką szczotką. Nie należy nakładać nowej warstwy pasty na starą - w takim wypadku wystarczy wyszczotkować obuwie. Przy skórach z efektem cieniowania stosować kremy bezbarwne, aby utrzymać ten efekt. W przypadku utraty tego efektu można go częściowo przywrócić stosując odpowiednie kremy barwne.

 

Nubuk, Welur, Skóra syntetyczna Welurowa
Zabrudzenia usunąć specjalną szczotką do obuwia. Stosować należy specjalne środki przeznaczone do tego rodzaju skór – koloryzujące dla ożywienia koloru, a w okresie jesienno-zimowym chroniące przed przemakaniem. Uwaga: nie należy używać past i kremów.

 

Skóra syntetyczna licowa
Oczyścić wilgotną szmatką. Można stosować środki do skór syntetycznych.

 

Tkanina
Czyścić tylko miękką szczotką lub wilgotną szmatką.